Tállya: ékkő Európa közepén

Tállya: ékkő Európa közepén

Európa mértani középpontjában fekszik a Tokaj-hegyaljai borvidék méltán híres települése, a magyar történelemhez ezer szállal kötődő Tállya. Aki nyugalomra, csendre vágyik, és a jó borokat sem veti meg, ideálisabb helyet nem is találhat egy kellemes hosszú hétvégére.  

 

A környék már az őskorban is lakott volt. A tatárjárás után francia földműveseket telepítettek be, ők adták a település nevét (taille: vágás, irtás). 1631-ben Ferdinánd városi címet adományozott a településnek, az 1784-es népszámlálás alapján a Zemplén vármegye legnépesebb városa volt, maga mögé utasítva Tokajt és Sárospatakot is.

A minden középpontjában

Ebben az időben Tállya rendelkezett a legtöbb szőlőtermő területtel, bora az évszázadok alatt messze földön ismertté tette. A legendák szerint IV. Pius pápa egyenesen a pápák borának nevezte a helyi nedűt, miután a tridenti zsinaton megkóstolta, XIV. Lajosnak is egyik kedvence volt, tőle származik a „királyok bora, borok királya” jelző.

Tállyát az egyházakhoz ezen kívül is sok-sok szál köti. Károli Gáspár pár évig a református templom lelkésze volt, állítólag itt kezdte el lefordítani a bibliát. A gyönyörű barokk templom a felújítására vár. 1802-ben az evangélikus templomban keresztelték meg a gyerek Kossuthot. A katolikus templom egyik mellékoltár képét a híres XVIII. századi művész, Maulbertsch festette.

Apropó művészet! Az ide látogatót bizonyára meglepi, hogy bárhol is sétál a faluban, szebbnél szebb köztéri alkotásokba ütközik. Nem véletlen, a Közép-európai Művésztelep alkotói minden évben ide vonulnak el a világ zajától, hogy a hely szellemét átérezve és a közösség által inspirálva készítsék el munkáikat. Tavaly a háború és béke, idén a diszkrimináció volt a téma. Az egykori Oroszlános, ma Barka vendéglő falain már ma több műalkotás lóg, mint egy-egy neves galériában. A szervezők azt tervezik, hogy a hegyalja több pontján is kiállítják majd az alkotásokat. A 450 éves Szirmay kúria felújított épületében hamarosan megnyíló Barka Galéria hotel 13 szobáját pedig más-más művész tervezi majd.

Az Alkotóházban az érdeklődők megismerkedhetnek a népi gyökerekkel, a szappankészítéssel, a kádárkodással, az úri hímzéssel, emellett számos kiállítás, bemutató és gyerekprogram is fogadja a látogatót.

Bajnok borok

Tokaj-hegyaljához kegyes volt a természet. Vulkáni tufa borítja a hegyoldalakat (riolit, szeolit, trachit, lösz a fő összetevő), a napsütötte déli lejtők és az egyedi mikroklíma pedig aszúsodásra készteti a szőlőt. Furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta és kövérszőlő terem itt hagyományosan, utóbbi kettőt manapság már igen kis százalékban ültetik. Nem véletlen, hogy 2002-ben a borvidék felkerült a Unesco Világörökségi listájára. A dűlők negyven, az első osztályú dűlők hetven százaléka éppen Tállyán és a szomszédos Mádon található. Szakértelemmel és a hagyományok tiszteletével a siker garantálható, a harminc hektáron gazdálkodó helyi Tokaj Art Wine borai például számos nemzetközi verseny díját hozták már el. Mottójuk: az a jó bor, ami el van adva.

Tállya a leginkább alápincézett település a környéken, mindenhol léleklyukakat, spciális szellőzőt látunk. Az állítólag lóval is végigjárható Rákóczi-pince számos mellékágával hatalmas területet hálóz be a katolikus templomtól a Maillot-kastélyig, eredetileg a Rákóczi-uradalom borainak tárolására épült, de háborús időkben menedéket is nyújtott a helyieknek. Az idelátogatónak kötelező program egy pincelátogatás!

A környék felfedezése

Ugyan Tállya maga is sok látnivalóval büszkélkedhet, a dűlők, a tó biciklivel is kiváló célpont, nem érdemes kihagyni a környező településeket sem. Alig húsz kilométer ide Boldogkőváralja romantikus lovagvára, hétvégén lovagi bemutatókkal, jelmezes tárlatvezetéssel kápráztatja el a látogatót.

Tarcal az Áldó Jézus szobrával vár, a nyolc méteres kőszobor Magyarország legnagyobb Krisztus szobra, ráadásul a dombtetőről csodálatos a kilátás a tokaji Kopasz-hegyre és magára Tarcalra is.

Aki közelebbi látnivalóra vágyik, a szomszédos Mádon egy csodálatosan felújított copf stílusú zsinagógát, a rabbiházat és a csodarabbi sírját találja a hegyalja legnagyobb zsidótemetője szomszédságában. A településeket a Tokaj busz járata köti össze, így pincéről pincére vándorolhatunk, anélkül, hogy a jogosítvány esetleges elvesztésén kellene keseregnünk.

Kerekdomb fesztivál

Tállya az ország minden pontjáról vonzza a fesztiválozókat a környék legnagyobb háromnapos bulijára, a Kerekdomb Fesztiválra, amit idén szeptember 13 és 15 között rendeznek meg neves sztárok részvételével. Családi programokkal, művészeti bemutatókkal, színházzal, filmbemutatókkal, komoly- és könnyűzenei koncertekkel készülnek a helyi pincészetekben és a kulturális intézményekben, illetve a Mailoth kastélyban. A Kerekdomb Fesztivál ideje alatt a karszalaggal rendelkező látogatók mindhárom nap helyben ingyenesen közlekedhetnek a fesztivál saját buszjáratával. A busz a Tállya–Golop–Monok–Legyesbénye–Szerencs–Rátka–Tállya–Abaújszántó–Tállya–Mád–Tállya útvonalon közlekedik.  (Infó: https://kerekdombfeszt.hu/wp-content/uploads/kd-pfuzet2024-fin-k.pdf)

Szállások

A környék neves hoteleit mindenki ismeri, de nem kell messze menni, Tállyán is igényes szálláshelyek várják az utazót. Felnőttbarát szállást kínál például a Bohém Borklub, ami medencével, grillezési lehetőséggel várja vendégeit. Csoportokat és egyéni látogatókat is szívesen fogadnak, a program és az ellátás testre szabható. Ráadásul egyedülálló módon a szobákat borcsomaggal kínálják.

Hamarosan újra nyit a már említett Barka Galéria Hotel és étterem a főtérnél. Már tervben van a Vár-dűlő tetején egy teljes nyugalmat és az elvonulás élményét kínáló luxushotel építése is, átadására sajnos még pár évet várnunk kell.

Tállyát talán kevesebben ismerik mint Tokajt vagy Mádot, de a tündéri települést érdemes felvenni a bakancslistára, kiváló borai, a helyiek vendégszeretete miatt egész évben kellemes kikapcsolódást kínál.

Forrás