Csodás időutazás páratlan fotókon a magyar múltba

Képekbe zárt haza címmel 2025. január 30-tól március 10-ig látható a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum vándorkiállítása a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban. A kiállítás Weinstock Ernő 1940–1944 között Észak-Erdélyben készült fényképeit mutatja be a közönségnek.
A Weinstock Ernő munkásságához kötődő eredeti tárgyak, fényképezőgépek és fényképek segítségével elénk tárul egy letűnt kor és egy páratlan pályafutás a két világháború közti Magyarországon.

Borszék
A kereskedelmi ügynökből vállalkozóvá váló Weinstock Ernő (1893–1985) húsz éven át járta az országot Zeiss Ikon gyártmányú kamerájával, és készítette üvegnegatívjait a látottakról. Az általa előállított mintegy tízezer fotográfia több száz Kárpát-medencei település épített örökségének vizuális emléke. A fényképeket Weinstock Ernő sokszorosíttatta, képeslapokat készített belőlük, és ezzel a korszak egyik legjelentősebb képeslapkiadó vállalkozójává vált.

Az 1904-ben épült Bernády-villa, Szováta.
Egyedülálló hagyatékát a Magyar Nemzeti Bank Értéktár programja segítségével 2015-ben a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közalapítványa vásárolta meg, azóta a szentendrei Skanzen őrzi a tízezer üvegnegatív mellett a több ezer papírképet, és a fényképész műterem csodával határos módon – a 20. század viharai közben – megmaradt eszközeit.

Székelyudvarhelyi látkép az 1730-as években megépített, barokk stílusjegyeket hordozó Ferences templommal.
A Képekbe zárt haza című kiállítás az életmű egy részét mutatja be, középpontjában Weinstock Ernő 1940–1944 között, az úgynevezett kis magyar világ időszakában, Észak-Erdély visszacsatolása után készített fényképei állnak.
-azutazo-
Fotók: blog.skanzen.hu
Címlapfotó: Weinstock Ernő egy Sunbeam gyártmányú motoron ülő pásztorról készít fényképet.