Kassa közelebb van, mint hinnénk

Kassa belvárosába érkezve biztosan összefut olyan honfitársaival, akik vonattal érkeztek Budapestről, már jól tájékozódnak, és akár tippeket is tudnak adni ahhoz, hogy mit érdemes megnézni, mit lehet még csinálni a városban. A Budapest és Kassa közötti vonatjárat gyakorisága kellő a rugalmasságot biztosít egy kellemes hétvége eltöltéséhez a kelet-szlovákiai nagyvárosban, vagy akár egy hosszabb ismeretterjesztő utazáshoz is. A városba kétóránként érkezik a vonat, a főpályaudvar pedig csak egy kőhajításnyira van a Fő utcától.
Természetesen a történelmi belvárosban kezdje a felfedezést, amely már a középkorban is az akkori Európa keleti határán állt, és amelynek óvárosi sétálóutcája máig őrzi az etnikai és kulturális hatások történelmi keveredésén alapuló, autentikus közép-európaiság hangulatát. Mindez nemcsak a történelmi építészetben, hanem Kassa modern életében is tükröződik. A legjobb módja annak, hogy megismerje a várost, ha elvegyül a helyiek között, a számos kávézóban és étteremben, ahol késő estig nagy a nyüzsgés.
A Fő utca egyenesen a Kassai Dómhoz vezet.

Szent Erzsébet-főszékesegyház, ismertebb nevén a kassai dóm Kassa egyik legjellegzetesebb épülete, Európa egyik legszebb székesegyháza. Az óváros centrumában, a Fő utca központi szakaszán áll.
A templom belsejében külön figyelmet érdemel az 1474 és 1477-ből származó Szent Erzsébet főoltár. Említésre méltó része a két szárny 48 gótikus táblaképpel.
II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársainak 1906. október 29-én hazahozott hamvait a dóm altemplomában helyezték el. Az altemplom lejárata a templom északi oldalán található, ahova szűk lépcső vezetett le. A lépcsővel szemben három szarkofág: a középső II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Rákóczi József bronzkoporsóját rejti, a bal oldaliban Sibrik Miklós udvarmester, a jobb oldaliban gróf Esterházy Antal nyugszik. A lépcső lejáratától jobbra, Esterházy szarkofágja mellett gróf Bercsényi Miklós és második felesége, Csáky Krisztina nyugszanak.
A Dóm oldalánál is találunk II. Rákóczi emléktáblát.
A dóm oldalánál megtekinthetjük a régi harangot is, ami exclusive látvány háttérben a park túloldalán a szinházzal.
A Kassa főbb látnivalói közötti távolságok alig észrevehetők, így szinte minden idejét a felfedezéssel töltheti. Közben ne hagyja ki Európa egyik legfontosabb múzeumi ritkaságát, a Kassai Aranykincset sem, amely 2920 aranyérmét, három arany medált és egy reneszánsz aranyláncot foglal magába.

Kassai Aranykincs tárlat a Kelet-Szlovákiai Múzeum történelmi épületében került elhelyezésre. Ez a leggazdagabb aranyérme-lelet Szlovákiában, amelyet 1935-ben fedeztek fel a Kassa Fő utcán álló épület felújítási munkálatai során. A kincs több száz évig bújt meg zavartalanul egy állatmotívumokkal díszített, metszett rézedényben. A kincset 2 920 darab arany pénzérme, dukátok és kettős dukátok, három aranyérem és egy reneszánsz aranylánc alkotja. Az érmék sokféle típusa és földrajzilag is széles származási helye miatt a Kassai Aranykincs Európa művészeti kincsei közé tartozik. Rendkívül értékes Ferdinánd király lovagi érméje a XVI. századból. A leletet a nyilvánosság egy speciálisan kialakított széfben tekintheti meg, amely azonban csak kisebb létszámú csoportok befogadására képes, ezért nagyon népszerű az ide telepített interaktív, LCD érintőpanelekkel felszerelt audiovizuális rendszer.
Kassa kincsei közé tartozik két fontos személyiség is, mindkettő elválaszthatatlanul összeforr a magyar történelemmel és kultúrával: II. Rákóczi Ferenc és Márai Sándor Ha már a fejedelem nyomát követi, mindenképpen látogassa meg a Rodostói házat is és a benne létrehozott Rákóczi Emlékkiállítást. Az épület a törökországi, tekirdaği (régi nevén Rodostó) ház hű másolata, ahol az utolsó Habsburg-ellenes felkelés vezetője életének utolsó éveit töltötte. Márai Sándor, az Európa hangján megszólaló író emlékkiállítását a belvárosban találjuk, a Mészáros utcában, ahol a családja élt. A kiállítás interaktív módon mutatja be az író életútját, amelyben Kassa is fontos szerepet kapott.
Márai Sándor Emlékkiállítást 2019. január 22-én, a Magyar Kultúra Napja alkalmából nyitottuk meg. Az irodalmi emlékhely létrejöttét hosszú előkészületek, tárgyalások és munkálatok előzték meg.
Márai Sándor kultuszának ápolása szülővárosában, Kassán hivatalosan 1991-ben kezdődött, amikor a Grosschmid család egykori tulajdonát képező Mészáros utcai ház homlokzatán elhelyezték az író emléktábláját. Öccse, Radványi Géza filmrendező emléktábláját 2016-ban leplezték le. 1998 májusában a ház földszintjén megnyílt a Márai Sándor Emlékszoba, ahol azóta már több kiállítás is bemutatta a város híres szülöttének életét és életművét. E szerény emlékszobát most hiánypótló és a világon egyedülálló kiállítás váltja fel, amelynek célkitűzése, hogy méltóképpen képviselje Márai Sándor emlékét az író életében központi szerepet betöltő városban.
A magyar állam támogatásával 2017-ben a Csemadok Kassai Városi Választmánya megvásárolta Grosschmidék egykori lakásának nagyobb részét, és a lakások tulajdonosa lett. Az azóta, sajnos elhunyt Kolár Péter a kiállítás létrehozására Mészáros Tibor muzeológus – könyvtárost, a Petőfi Irodalmi Múzeumban letétbe helyezett Márai Sándor hagyaték gondozóját kérte fel. Mellette két neves szakember, Kemény Gyula látványtervező és Széki András grafikus vett részt a kiállítás tervezésében és megvalósításában. A Csemadok részéről a munkájukat segítette Ötvös Anna történész, a kivitelezést pedig Köteles Szabolcs, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke irányította. A Szlovák Nemzeti Múzeum, azon belül is a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma, Jarábik Gabriella igazgatónő vezetésével 2018 novemberében vállalta az emlékkiállítás üzemeltetését. A kiállítás tehát a szlovák és a magyar fél együttműködésének eredményeképpen jött létre.
A városlátogatáshoz hozzátartozik a gasztronómia is. Felejthetetlen élményben lesz része a Villa Sandyban, amely egy szecessziós épület. Egykor sport- és társadalmi tevékenységekhez használták, aztán évekig hanyatlott egy rossz érzékkel megvalósított átalakítást követően 2010-ig, mígnem teljes körűen felújították. Az épület a tervezőjéről, Sandy Gyuláról kapta nevét, ma a SEVEN elnevezésű prémium étteremnek és kávézónak ad otthont./ foto- Villa SANDY/
Sokan a sört részesítik, előnyben nekik ajánljuk a Hostinec sörözőt. Ez egész Szlovákia legrégebbi vendéglátóipari létesítménye. 1626-ban nagyszabású és jelentős eseményre került itt sor, Brandenburgi Katalin és Bethlen Gábor lakodalmára, szerelmük jelképes beteljesedésére, a történelmi terek pompás kulisszái között. /Foto –sörök/
TIPP KULTÚRÁHOZ
Nehogy kihagyja például az Andrássyak korához kötődő emlékhelyeket. Az ikonikus betléri kastély tökéletesen megőrzött belső tereit látva betekintést nyerhet egy olyan család életébe, amely nemcsak a helyi, hanem az európai történelemre is jelentős hatást gyakorolt.
Kelet-Szlovákiában, Rozsnyótól (Rožňava) északnyugatra a Sajó folyó völgyében áll
négy saroktornyával a „mesés” kétemeletes betléri kastély (kaštieľ Betliar) -egy romantikus építményekkel, műbarlanggal és vízeséssel ellátott csodálatos angolpark közepén elhelyezkedő reprezentatív vadászkastély.
Ugyanúgy érdekes annak belseje is a képtárral, zene- és vadász-szalonnal, könyvtárral, korabeli bútorokkal és egzotikus gyűjteményekkel. Rekonstrukciójáért EUROPA NOSTRA díjjal jutalmazták.
A kastély vonzerejét a tágas park is fokozza, amelyben még egy mesterséges vízesés is található.
Betlér szomszédságában, Krasznahorkaváralján található az Andrássy mauzóleum, egy újabb építészeti gyöngyszem. A megkapó külsejű épület a szecessziós műemlékek egyedülálló példája, amely az építtető, Andrássy Dénes gróf és felesége közötti szerelem hiteles, tudatosan megörökített története. Ennek köszönhetően gyakran nevezik a mauzóleumot a szlovák Tádzs Mahalnak is. Ha érdekli ennek a nemesi családnak a története, semmiképpen ne hagyja ki a 18. század második feléből származó, rokokó stílusú Andrássy kúriát sem, Gombaszögön. Az épületet nemrégiben felújították, és most egy múzeumnak ad otthont, ahol a helyi pálos kolostor hat régészeti ásatása során feltárt tárgyi emlékeket, valamint az Andrássyak vasgyárában folyó termelést dokumentáló tárgyakat is láthat
TIPP TÚRÁZÁSHOZ
Keretesbe
Kassáról a Paradicsomba
És végül, ha tetszett, amit eddig mutattunk, van még bónusz tippünk is, egy kirándulás, amely során egy Paradicsomba utazhat el. Autóval vagy vonattal juthat el Kassáról Iglóra, amely a Szlovák Paradicsom kapuja. A magyarországi látogatók által is kedvelt nemzeti parkot északi oldalról közelítse meg, és induljon el a vadregényes Hernád-áttörés felé. A Hernád által a sziklákba vájt kanyonban való túraútvonal tele van kalanddal és némi adrenalinnal. Az egyébként megközelíthetetlen terepet speciális technikai felszerelés segítségével győzzük le, amelyek a Szlovák Paradicsom jellegzetes szimbólumai, kiválóan mutatnak a fotókon is! A túra után örömteli elégedettséget fog érezni, és ezt bizonyára szívesen megosztja majd azokkal, akik most nem kísérték el, de legközelebb már ők sem akarnak majd kimaradni.
Tipp TÚRÁHOZ
Keretesbe
Másnap folytassa útját a park déli oldalán, és látogasson el a már említett Dobsinai jégbarlanghoz. A barlang után üljön fel az együléses retró felvonóra a közeli Imrikfalván, csónakázzon a festői szépségű Palcmanhutai tavon, és ismét egy élményekkel teli napot tudhat maga mögött.
Tipp AKTIV
Gömör – Nyaralás kerekeken
Ha Budapestről vagy Miskolcról északnak veszi az útját a hegyeken át, az Aggteleki Nemzeti Parknál lépje át a határt Szlovákia felé, majd Pelsőcön és Gacsalkon át menjen a Martonházi aragonitbarlanghoz, amely egyediségének köszönhetően az UNESCO Világörökség részét képezi. Az egész világon mindössze négy olyan hely van, ahol a ritka aragonitot élőben is megtekinthetjük. És ez még nem minden, hiszen a világon egyedülálló, hat UNESCO-barlangból álló gömöri gyűjteményhez tartozik még a Gombaszögi barlang, a Jászói barlang, a Domicai barlang, a Dobsinái jégbarlang és a jelenleg nem látogatható Krasznahorkai barlang is. Mindegyik barlang közelében rengeteg lehetőség nyílik túrázásra, a történelmi és bányászati emlékek felfedezésére, valamint különböző nehézségű kerékpártúrákra. Mindenképpen érdemes ellátogatni Gombaszögre, ahol a Gombaszögi-barlang megtekintése után kipróbálhatja a zipline-t, vagy akár, egy ablakon átnézve a múltba is elutazhat és meglesheti, hogyan nézett ki egykor a gombaszögi pálos monostor. Gömör minden napra tartogat egy-egy új élményt és kalandot.