Budapest átvette az Európa legjobb úti célja díjat
Tarlós István főpolgármester a fővárosi Városházán vette át az Európa legjobb úti célja 2019 elismerést, amelyet Budapest a European Best Destination (EBD) európai turisztikai szervezet internetes szavazásán nyert el. A versenyben Budapest győzelme egyértelmű volt, a magyar főváros több szavazatot kapott, mint Párizs, Athén, London vagy akár Firenze.
A díj azért különösen fontos, mert kiérdemléséhez a világ minden tájáról érkező, több tízezer utazó szavazata volt szükséges – mutatott rá a főpolgármester, majd azt mondta: a kivételes elismerés – mint ahogy azt az EBD a díjelnyeréséről tájékoztató levelében írta – “tíz év munkájának a gyümölcse, ez idő alatt Budapest Európa egyik legvonzóbb és legjobb életminőségű városa lett, amely befektetőket, vállalkozásokat és utazókat vonz a világ minden részéről”.
Egyebek mellett a kulturális és örökségvédelmi támogatások hatására Budapest Európa egyik legszebb városává vált és a kontinens egyik legerősebb turisztikai arculatával büszkélkedhet. A város világszerte ismert és elismert úti cél mind a turisták, mind a turisztikai szakma körében – mondta el.
Tarlós István kiemelte: a díj fennállása óta még egyetlen győztes sem kapott akkora nemzetközi támogatást, mint most Budapest. A versenyben Budapest győzelme egyértelmű volt, a magyar főváros több szavazatot kapott, mint Párizs, Athén, London vagy akár Firenze.
A főpolgármester úgy fogalmazott: “Párizst a Bourbonok, Bécset a Habsburgok, Budapestet szorgalmas és jó képességű magyar emberek tették naggyá“. A reformkor nemzeti és a vele szorosan összefonódó polgárosító szándéka létrehozta azt a gondolatot, miszerint az országnak kell egy szív, amelynek dobbanása éltető energiákat áramoltat a nemzet egésze felé. Ez a szív, az egységes Budapest a magyar nemzetteremtés része és eredménye volt – mondta.
Tarlós István hangsúlyozta: Budapest egyszerre a budapestiek otthona és a nemzet fővárosa. “Otthonként jól működőnek, felhasználóbarátnak kell lennie, a nemzet fővárosaként pedig méltónak, büszkének, a külföldiek számára is vonzónak” – fogalmazott, hozzátéve, hogy e két minőség egymást erősíti, egyik sincs meg és nem is lehetne a másik nélkül.
Kitért arra is, hogy egy főváros napi működtetésében, építésében, a jövő alakításában főpolgármesterként részt venni “olykor embert próbáló kihívás, ugyanakkor felemelő, pótolhatatlan érzés, nemes feladat”.
Az elődök munkássága meghatározó irányokat mutat. “Bárczy, Széchenyi, Andrássy, Podmaniczky mindannyian nagy formátumú politikusok voltak, akik teremtő szándékukkal, elhivatottságukkal mindig példát mutattak azoknak a városépítőknek, akik ma, a 21. század elején Budapest fejlődését (…) mindennél fontosabbnak tartják” – mondta.
Tarlós István az MTI jelentése szerint kiemelte: a jövő városa nemcsak igényli az új szemléletű megoldásokat, de bizonyítási lehetőséget is biztosít azoknak, így a fővárosnak érdemes tevékenyen részt vennie az innovatív turisztikai vállalkozások támogatásában is.
Szavai szerint Budapest nemcsak Kelet és Nyugat kapuja, sokkal több ennél: kiemelkedő értékű a történelmi, kulturális és építészeti öröksége, egyedülálló a fürdőkultúrája, varázslatos a Duna és a panoráma, valamint nívósak a fesztiválok és különleges a gasztronómia.
A főpolgármester azt mondta: Budapest biztonságos város, ma a statisztikák alapján elmondható, hogy Európa egyik legbiztonságosabb városa. A terrorizmus és a politikai nyugtalanság elterjedésével ennek a szempontnak egyre növekvő szerepe lehet az utazók döntésében – tette hozzá.
Szólt arról, hogy a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiának fontos része Budapest turisztikai fejlesztése. A szakértők véleménye szerint a főváros a jövőben kihívásokkal teli, de számos lehetőséget kínáló időszak elé néz.
Maximilien Lejeune, az EBD díjat átadó vezetője arról beszélt, hogy a szervezet immár tíz éve választja ki és mutatja be Európa legszebb úti céljait utazók milliói, a média, illetve turisztikai szakértők számára. Több mint háromszáz európai turisztikai irodával dolgoznak együtt.
Az elismerés fontos gazdasági és médiahatást von maga után a díjazott úti cél számára a több mint tízmillió nézővel rendelkező médialefedettségnek köszönhetően – mutatott rá.
Maximilien Lejeune kiemelte azt is: Budapestnek nem volt elég az, hogy az első helyen végezzen, még rekordmennyiségű szavazatot is kapott külföldről. Ez az első alkalom a tíz év alatt, hogy egy úti cél a versenyt ilyen kiemelkedő külföldi támogatással nyerje meg – mondta.