„Nincs repülő, nincs bérautó, nincs hotelszoba – mit tévők legyünk?”

„Nincs repülő, nincs bérautó, nincs hotelszoba – mit tévők legyünk?”

Marokkó, Spanyolország, Fülöp-szigetek – az egész világon nyaralók tízezrei kerültek csapdába az utazási korlátozások és karanténok miatt. A Spiegel magazinban érintettek mesélik el, hogy lett a jól indult nyaralásból rémálom.

Spanyolország

Tom spanyol körutat csinált barátnőjével. Torremolinosban érte őket a spanyol kijárási tilalom. Hétfőn repülőjegyet vásároltak, a Vueling azonban nem sokkal a foglalás után törölte másnapi járatukat. Marad volna a bérautó, de ha van is, 1000 euróba kerül naponta és bizonytalan, hogy átjutnak-e a lezárt határokon. A hotelben közölték velük, hogy bezárnak, keressenek más szállást. „Csütörtökön az utcára kerülünk. Kilátástalan a helyzetünk.”

Marokkó

Bianaca március 15-ei járatát Németországba törölte a légitársaság. Marokkóban az üzletek többsége zárva, az éttermekben félnek az európaiaktól, a legtöbb helyre nem engedik be őket. „Már abban se lehetek biztos, hogy holnap lesz mit ennem” – panaszolja telefonon a Spiegel újságírójának. Fogytán a pénze, nem tudja sokáig fizetni a hotelt. Egy szintén egyedülálló japán hölggyel költözött össze. Együtt próbálnak eljutni Marakesbe, ahol a német külképviselettől remél segítséget. Nem lesz könnyű út. Marokkóban napok óta áll a távolsági buszközlekedés.

A magyarokat kihozzák!

A külföldön rekedt magyarok száma nem ismert. Valószínűleg több ezren vannak. Ami biztos, hogy a 146 Marokkóban veszteglő magyart a kormány különgéppel szállítja haza. Ezt Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be Facebookon.

Chile

Jens 14 napja van fogságban barátnőjével és több száz utastársával egy tengerjárón, a Horn-fok közelében, a chilei partok előtt. A hatóságok nem engedik kikötni a hajót. A fedélzeten többségében angol, amerikai, kanadai, ausztrál és német idősebb házaspárok vannak. „Az ellátásunk egyelőre megoldott, a többség mégis fél. Kilátástalannak érzzük a helyzetünket” – számol be a fiatalember a hajón uralkodó hangulatról. A hajó végállomása a chilei főváros lett volna. A hajóstársaság egyelőre nem talált olyan országot, amely engedélyezné, hogy az utasok partra szálljanak. Jensék Santiagóból Buenos Airesen keresztül repültek volna vissza Németországba. Bizonytalan, hogy az argentin hatóságok az országba engednék-e őket, ráadásul Argentína és Európa között megszűnt a légiközlekedés. Néhány napja sikerült egy Panama-Frankfurt repülőjegyet venniük, de még nem tudják, hogy érik el a közép-amerikai országot. Abban sem lehetnek biztosak, hogy idő közben a Lufthansa nem törli-e a járatot. „Egy hosszú és költséges Odüsszeia áll előttünk. Csak remélhetem, hogy előbb-utóbb egészségesen visszaérünk Németországba.”

Mallorca

Ulrich és felesége egyénileg utaztak a spanyol szigetre. A hotelük bezár. Szerda reggel közölték velük, hogy aznap 12 óráig el kell hagyniuk a szobájukat. „Hova menjünk? Nem gondoltam volna, hogy egyszer ilyen helyzetbe kerülünk” – mondja a kétségbeesett, középkorú férfi. Nem találnak más szállodai szobát és jegyet sem sikerült venniük a kevés még Németországba repülő gépre.

Lanzarote

Marion szabadúszó túravezetőként dolgozik a Spanyolországhoz tartozó atlanti-óceáni szigeten. Mióta kijárási tilalom van érvényben, nem szabd elhagynia a szálloda területét. A rendőrség és a katonaság járőrökkel és helikopterekkel ellenőrzi a szabályok betartását. „Ráadásul nem kapunk tájékoztatást a hoteltől, az utazási irodáktól és a konzulátusoktól sem. Ijesztő a helyzet” – meséli a harmincas Marion. „Amit tegnap elképzelhetetlennek gondoltunk, az ma valóság” – teszi házzá rezignáltan.

Azori-szigetek

Jonas és Katrin szombaton érkeztek nászútra a Portugáliához tartozó szigetre az Atlanti-óceánon. A berlini párral a megérkezés pillanatában közölték a hatóságok, hogy karanténba kerülnek. 14 napig nem hagyhatják el a szállodát. Végül sikerült elérniük, hogy kiengedik őket a karanténból, ha azonnal elhagyják a szigetet. A Németországba tartó járatokat viszont törölték és nem sikerült olyan átszállóhelyet találniuk, ahova beengednék őket és ahonnan még van légiösszeköttetés Németországba. „Legalább süt a nap és a szobából élvezhetjük a kilátást a sziget csodálatos, zöld hegyeire” – próbálja megtalálni a rosszban a jót Jonas.

Petrus Szabolcs

 

Forrás