Jazz és állatok minden mennyiségben – hétvégi programajánló

Jazz és állatok minden mennyiségben – hétvégi programajánló

Most tartják Magyarország legrégebben létező jazzfesztiválját, a Debreceni Bor- és Jazznapokat. Állatos élmények, családi programok, koncertek és előadások várják a közönséget csütörtöktől vasárnapig az Állatkerti Fesztiválon. Az akvarisztikát kedvelők számára lehet jó program a guppi tenyésztők Európa-bajnoksága és kiállítása.

Jön az Állatkerti Fesztivál!

Állatos élmények, családi programok, koncertek és előadások várják a közönséget csütörtöktől vasárnapig az Állatkerti Fesztiválon, a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A négynapos eseményen a látványetetések, állattréningek és bemutatók mellett a gyerekeket többek között kiskertész tanoda, Kádár Ferkó Fotószínháza, kreatív kézművesprogram, a Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény családi alkotóműhelye és vurstli is várja – tájékoztatta a Fővárosi Állat- és Növénykert az MTI-t. Ki lehet próbálni a több mint száztíz éves, felújított Schäftner-körhintát, a TapiZoo állomásain állati “alkatrészekkel”, tojásokkal, tollakkal, csontokkal ismerkedhetnek a látogatók. Lesznek vezetett séták, amelyek a patinás intézmény történetét és műemlékeit mutatják be.

Fotó: Fővárosi Állat- és Növénykert

A Varázshegyben naponta öt ismeretterjesztő előadást tartanak, szó lesz többek között az állatkerti állatorvosi munkáról, a cápák világáról és az Állatkert botanikai különlegességeiről is. Színpadi programok is színesítik a fesztivált. Fellép többek között a Kámfor Bábszínház, a Barcarola Kvartett, a Majorka Színház, a Brass Dance, a Lilium acoustic, a Portéka Színpad, a Kiskalász Zenekar és az Ivan & The Parazol is.

A négynapos esemény ideje alatt a fővárosi állatkert este 10-ig tart nyitva, a pénztárak este 8-kor zárnak, az állatházak, beltéri bemutatóhelyek a nyári hétköznapokon, illetve hétvégéken szokásos rendnek megfelelően lesznek nyitva. A fesztivál az állatkertbe szóló szokásos belépőjegyekkel és bérletekkel látogatható – áll a közleményben.

Kezdődnek a Debreceni Bor- és Jazznapok

Csütörtökön kezdődik a Debreceni Bor- és Jazznapok, Magyarország legrégebben létező jazzfesztiválja, amelyet hazai borok különleges felhozatala kísér – közölték a szervezők az MTI-vel. Közleményük szerint hat borrégió, huszonkét borvidék hatvanöt borászata, illetve negyven zenei formáció mutatkozik be augusztus 4-7. között a nagyerdei Békás-tó partján. A jazznapok Magyarország legrégebbi jazzfesztiválja, első alkalommal 1972-ben rendezték meg Debrecenben, s néhány év alatt kelet-európai zenei találkozóvá vált.

Fotó: boresjazz.hu

A szervezők fontosnak tarják a minőségi magyar borkultúra népszerűsítését, ennek jegyében nem csupán fesztiválokat rendeznek, hanem minden évben megválasztják a város borait, és egyre intenzívebb az együttműködés Debrecen és a város egykori szőlőskertjének tekintett Érmellék között. Utóbbi térség három borát, köztük a már majdnem elfeledett, de most újra felfedezett bakatort is megkóstolhatják a fesztivál látogatói.

A Debreceni Bor- és Jazznapok azért is különleges, mert a három zenei színpadon ott lesz a jazz műfajban alkotó hazai zenészek és zenekarok élvonala: fiatal, kísérletező jazzisták és tapasztalt, ismert zenészek csaknem negyven formációban zenélnek majd a Nagyerdőben – írták.

A közlemény kiemeli az akusztikus kortárs jazzt megelevenítő, külföldön is sokat koncertező Bágyi Balázs New Quartetet, a Balázs Elemér Groupot, a Baló István Projektet, a Szendőfi Péter vezetésével 1992-ben alakult Fusio Groupot, valamint Gáspár Károly jazz-zongorista és zeneszerző trióját. Az idei év tematikája az ütőhangszerek világa, amit négy dobos – Szumper Ádám Ákos, Richter Ambrus, Szendőfi Péter és Baló István – neve fémjelez. A fesztiválon a legkisebbeket gyereksarok várja – jelezték a szervezők.

Magyarországon tartják a guppi tenyésztők Európa bajnokságát és kiállítását

Magyarországon tartják a guppi díszhaltenyésztők Európa bajnokságát és kiállítását augusztus 4-6. között, a Pakson megrendezésre kerülő versenyen mintegy 80 tenyésztőtől 200 halpár érkezett 18 országból – közölte Pasaréti Gyula, a Akvaristák Magyarországi Egyesületének (AME) elnöke az MTI-vel. Elmondta, a rendezvényre külföldi vendégeket is várnak, köztük a nemzetközi szövetség több vezetőjét, bírák érkeznek Lengyelországból, Szlovákiából, Ausztriából és az Egyesült Királyságból is.

A lakosság számára nyilvános programon augusztus 6-án nézhetik meg az érdeklődők a díjazott halakat, konzultálhatnak a tenyésztőkkel. A belépés díjtalan, a rendezvény a kiállított versenyhalak aukciójával zárul, amelyen a hobbi iránt érdeklődők is részt vehetnek – tette hozzá. Pasaréti Gyula kiemelte, Európában sok évtizedes hagyománya van a guppi szabványok szerinti tenyésztésének, az első versenyt 1954-ben Németországban szervezték. Az egyesület adatai szerint a hazai versenyguppi-tenyésztők száma az utóbbi években jelentősen emelkedett, Magyarországon vállalkozásként a díszhal-tenyésztésnek néhány száz, míg a díszhalas hobbinak százezres tábora van. Versenyzéssel, versenyguppik tenyésztésével több száz tenyésztő foglalkozik Európában, ahol ennek sok évtizedes hagyománya van.

A magyar guppi tenyésztők nem csak létszámukkal, de munkájukkal is felkeltették a nemzetközi szakma figyelmét, a korábbi versenyeredményeknek köszönhető, hogy 2022-ben ismét Európa bajnokság szervezési lehetőséget kapott az Akvaristák Magyarországi Egyesülete – mondta Pasaréti Gyula.

Forrás