A halászok bástyája Budán
Budapesten járva, ki ne csodálta volna már meg a főváros és egyben Magyarország egyik ékességét, a Halászbástyát, amely már önmagában is gyönyörű, kilátójából pedig páratlan kilátás nyílik Pestre, többek között a Parlamentre és a Bazilikára.
A budapesti Világörökség legromantikusabb helyszíne a Halászbástya, amely csúcsos, kerek tornyaival több évszázados múltat sejtet, miközben csak alig több mint száz éve védi a Mátyás-templom Duna-felőli részét. Nomen est omen szokták mondani, ami esetünkben is igaz: a Halászbástya neve onnan ered, hogy a középkorban a közelben volt a halpiac, és a domb tetején ezt a falszakaszt mindig a halászok céhe védte az ellentől.
De ahogy arról már szó volt, az építmény nem a középkorban született, hanem a Mátyás-templom átépítésekor, 1890-1905 között a magyarok letelepedésének 1000 éves évfordulójának alkalmából emelték Schulek Frigyes tervei alapján, neoromán és neogótikus stílusban. Innen ered, hogy a Mátyás templomot körülvevő bástyái őseink sátrait szimbolizálják, míg a hét torony a Kárpát-medencében 896-ban letelepedett hét magyar törzset idézi. A Halászbástya ráadásul nemcsak látványában különleges szépségű, funkcióját tekintve is új színt hozott a Várhegyre azzal, hogy a korábban hadi célokat szolgáló várrész pihentető sétánnyá és olyan, kilátóvá alakult át amely a Mátyás-templom látványával együtt mára a főváros messzeföldön híres szimbóluma.
De miközben lentről a Halászbástya és a Mátyás-templom sziluettje bűvöli el a turistákat, fentről is akad látnivaló. A páratlan kilátás mellett a Mátyás templom és a Halászbástya is megéri azt, hogy elidőzzünk a látványával. Éppen úgy, ahogy a Halászbástya előtti téren álló Szent István szobor is igazi – mondjuk úgy – szelfimágnes. Már csak azért is, mert alkotója, Stróbl Alajos sok időt áldozott arra a kutatómunkára, aminek eredményeként szent királyunkat korhű módon tudta ábrázolni az 1906-ban felállított bronzszobron.
A Halászbástyán a felső kilátószint látogatásakor 2023. március 16-tól-december 23-ig fizetni kell, a főszezonon kívül 9:00 órától 19:00 óráig. Június 1-től szeptember 30-ig hosszabbított díjfizetési időszak került bevezetésre: ez minden nap 9:00 órától 21:00 óráig tart. A Halászbástya felső kilátó szintjére érvényes árak:
- Teljes árú jegy: 1.200 Ft
- 50 %-os kedvezményes jegy: 600 Ft
A 14 év alatti gyermekek és a diákigazolvánnyal rendelkező diákok, Magyarország és az Európai Unió tagországainak nyugdíjas állampolgárai 50%-os kedvezményes belépőjegyet vehetnek.
Az állami és nemzeti ünnepeken, március 15-én, augusztus 20-án és október 23-án a belépés díjmentes!
Meichl Gréta