Őslény körút 16. – Időutazás a dínók világába
![](https://azutazo.hu/wp-content/uploads/2025/02/closeup-shot-dinosaur-skull-teeth-glass-box-674x450.jpg)
A dinoszauruszok iránti rajongás nem csökken, amint azt a Fővárosi Állat- és Növénykert Biodómjában, február 14. – március 20. között megrendezésre kerülő „Őslény körút 16.” című kiállítás is bizonyít.
A Föld egykori urainak számító diszoszauruszok világába vezető eseményen a látogatók nemcsak az életnagyságú dínó makettek között barangolhatnak, hanem a magyar dinoszauruszkutatás eredményeibe is bepillantást nyerhetnek.
Richard Owen brit természettudós 1842-ben nevezte el dinoszauruszoknak („rettenetes gyíkoknak”) ezt a kihalt őshüllőcsoportot, amely a mezozoikumban uralta bolygónkat. Közel 900 fajt azonosítottak már a tudósok, de a folyamatos felfedezéseknek köszönhetően ez a szám egyre nő. A kiállításon megismerhető, hogyan éltek, mivel táplálkoztak, miként gondozták utódaikat, sőt, arra is fényt derül, milyen szerepet játszottak a populáris kultúrában.
![](https://azutazo.hu/wp-content/uploads/2025/02/Kepernyokep-2025-02-10-142010.png)
A biodóm Fotó:facebook
Kevesen tudják, hogy Magyarország is büszkélkedhet saját dinoszaurusz-lelőhellyel: Iharkút neve világszerte ismert a paleontológusok körében. A kiállítás részletes betekintést nyújt az itteni felfedezésekbe, ahol olyan különleges őshüllők maradványait tárták fel, mint az Ajkaceratops, a Hungarosaurus vagy a Bakonydraco. Az eseményt még izgalmasabbá teszi, hogy az ELTE Őslénytani Tanszékének vezetője, dr. Ősi Attila, meghirdetett időpontokban előadásokat tart az ásatásokról.
A kiállítás nemcsak a tudományos ismeretek bövítését célozza, hanem igazi időutazásra hívja a látogatókat. A paleontológiai minijátszótér, a mozgó makettek, az interaktív ásatások, a VR-technikával megalkotott ősvilág mind-mind hozzájárul a teljes élményhez. Egy különleges szekció pedig a sárkányok legendáit is feltárja, hiszen sok monda alapja éppen a dinoszauruszcsontok felfedezéséből ered.
– azutazo-
Címlapkép: Freepik