Szlovákia volt az Utazási Kiállítás díszvendége 2025-ben

Szlovákia volt az Utazási Kiállítás díszvendége 2025-ben

2025-ben Szlovákia kapta a megtisztelő díszvendég szerepet az Utazási Kiállításon, amelyet február 20-án rendeztek meg. A szlovák standon számos izgalmas bejelentés és bemutató várta a látogatókat, kiemelve az ország turisztikai vonzerejét és a 2026-os év különleges eseményeit, hiszen Trencsén ebben az évben Európa Kulturális Fővárosa lesz.

Soňa Jelínková, a Szlovák Turisztikai Képviselet vezetője elmondta, hogy Magyarország stabilan a negyedik helyen áll a Szlovákiába érkező turisták számát tekintve. 2024-ben több mint 125 ezer magyar turista látogatta meg az országot, ami 8,5%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A magyarok egész évben egyenletesen érkeznek, de augusztus (11%) és február (10,4%) a legnépszerűbb hónapok, míg szeptember (5,8%) a legcsendesebb. A legkedveltebb úti célok a hegyvidéki régiók, ahol az aktív kikapcsolódási lehetőségek, mint a túrázás és a síelés állnak a középpontban. A magyarok körében a Prešov és Pozsony régiók a legnépszerűbbek, a 2024-ben eltöltött több mint 260 ezer vendégéjszaka pedig 10,4%-os emelkedést mutat 2023-hoz, és 2,4%-os növekedést 2019-hez képest.

Soňa Jelínková

Trencsén: Európa Kulturális Fővárosa 2026-ban

A kiállítás egyik legnagyobb bejelentése az volt, hogy Trencsén 2026-ban Európa Kulturális Fővárosa címet viseli majd. Pavol Hamžík, Szlovákia magyarországi nagykövete, aki maga is trencséni születésű, személyes élményeivel színesítve mutatta be a várost. Elmondta, hogy Trencsén gazdag történelmi örökséggel büszkélkedhet, és valóban különleges hely az ott élők számára.

Vladimír Beskid, a Trenčín 2026 programmenedzsere részletesen ismertette a város terveit. Trencsén, Szlovákia nyolcadik legnagyobb városa a Vágvölgyben, a cseh határ közelében fekszik. Legfőbb nevezetességei a Trencséni vár és a vársziklán található római felirat. A város jelszava – „Felfedezésre csábítunk” – tökéletesen tükrözi a 2026-ra tervezett programok sokszínűségét. Összesen 12 kulturális helyszínt és nyilvános teret újítanak fel 40 millió eurós beruházással. Az egyik leglátványosabb projekt a Vág folyón átívelő régi vasúti híd átalakítása, amely „Fiesta híd” néven multifunkcionális közösségi térré válik, műtermekkel és üzletekkel gazdagítva a környéket. Emellett a volt Hviezda mozi és a helyi zsinagóga is megújul, utóbbi a zsidó hitközség közreműködésével.

A 2026-os év csúcspontja a februári nyitóceremónia lesz, amely többnapos kulturális és művészeti fesztivál keretében várja a látogatókat. „Reméljük, hogy sok magyar vendéget is üdvözölhetünk majd” – mondta Vladimír Beskid. Az év során olyan eseményekre kerül sor, mint a Trencséni Építészeti Központ megnyitója vagy a Pantomim Fesztivál.

Látnivalók és programok a Trencsén régióban

Eva Dudová, a Trencsén Régió Kerületi Idegenforgalmi Szervezetének munkatársa a régió turisztikai kínálatát mutatta be. A legnépszerűbb várak – a Trencséni, a Beckói és a Csejtei vár – a Vág menti kerékpárútnak köszönhetően biciklivel is könnyen elérhetők. A „Kreatív Wellbeing” program a Vágvölgy híres gyógyfürdőinek újjáélesztését célozza, míg a természetkedvelők a Kostoleci-szurdokot vagy Szlovákia legszűkebb kanyonját, a Manini-szurdokot fedezhetik fel.

A legfrissebb információk a Trenčín 2026 weboldalán, a régió teljes turisztikai kínálata pedig a Trencsén hivatalos oldalán érhető el.

Együttműködés a magyar turizmus jegyében

A prezentáció zárásaként Roman Berkes, a Szlovákiai Utazási Irodák és Utazási Ügynökségek Szövetségének elnöke, valamint Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke bejelentették, hogy a MUISZ 2026-os külföldi közgyűlését Trencsénben tartja. Ez a lépés tovább erősíti a két ország turisztikai kapcsolatait.

Szlovákia, és különösen Trencsén, 2026-ban izgalmas úti célnak ígérkezik, ahol a történelem, a kultúra és a természet harmóniája várja a magyar látogatókat is.

Szöveg és fotó: Urbán Györgyi

További fotók letölthetők: trencinregion.sk

Forrás