Ilyen volt Szlovákia díszvendégként az Utazás Kiállításon

Ilyen volt Szlovákia díszvendégként az Utazás Kiállításon

2025-ben Szlovákia tölthette be a rangos díszvendégi szerepet az Utazási Kiállításon, amelyet február 20-án tartottak. A szlovák stand számos különleges bemutatóval és izgalmas bejelentéssel várta a látogatókat, bemutatva az ország turisztikai értékeit és a 2026-os év fontos eseményeit. Kiemelt figyelmet kapott Trencsén is, amely a következő évben Európa Kulturális Fővárosa címet viseli majd, ezáltal még inkább reflektorfénybe kerül a térség kulturális és történelmi jelentősége.

A magyarok is kedvelik

Soňa Jelínková, a Szlovák Turisztikai Képviselet vezetője hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is az egyik legjelentősebb turisztikai küldőország Szlovákia számára. 2024-ben több mint 125 ezer magyar turista utazott az országba, ami 8,5%-os növekedést jelentett az előző évhez képest. Honfitársaink összesen több mint 260 ezer vendégéjszakát töltöttek Szlovákiában, ami 10,4%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. A magyar utazók főként a hegyvidéki térségeket keresik fel, ahol az aktív kikapcsolódás, például a túrázás és síelés, kiemelt szerepet kap miközben Prešov és Pozsony régiók továbbra is a legnépszerűbb célpontok közé tartoznak.

Soňa Jelínková

Európa Kulturális Fővárosa 2026-ban Trencsén lesz

A kiállítás egyik legfontosabb híre az volt, hogy Trencsén elnyerte a 2026-os Európa Kulturális Fővárosa címet. Pavol Hamžík, Szlovákia magyarországi nagykövete, aki maga is Trencsénben született, személyes emlékeivel tette színesebbé a város bemutatását. Kiemelte Trencsén történelmi gazdagságát és különleges jelentőségét az ott élők számára.

Vladimír Beskid, a Trenčín 2026 program vezetője részletezte a város terveit. Trencsén, Szlovákia nyolcadik legnagyobb települése, a Vágvölgyben, közel a cseh határhoz található. Legfontosabb nevezetességei közé tartozik a Trencséni vár, valamint a vársziklán látható római kori felirat. A város szlogenje – „Felfedezésre csábítunk” – tökéletesen tükrözi a 2026-ra tervezett programok sokszínűségét. Összesen 12 kulturális helyszín és közösségi tér újul meg egy 40 millió eurós beruházás keretében. Az egyik legérdekesebb projekt a Vág folyón átívelő régi vasúti híd átalakítása, amely „Fiesta híd” néven multifunkcionális közösségi térré válik, műhelyekkel és üzletekkel kiegészítve. Ezen kívül a korábbi Hviezda mozi és a helyi zsinagóga is megújul, utóbbit a zsidó hitközség közreműködésével restaurálják.

Többnapos kultúrális és művészeti fesztivál

A 2026-os év egyik kiemelt eseménye a februárban megrendezendő nyitóünnepség lesz, amely többnapos kulturális és művészeti fesztivál formájában várja az érdeklődőket – mondta Vladimír Beskid. Hozzátéve: az év során további jelentős események is helyet kapnak, például a Trencséni Építészeti Központ megnyitása és a Pantomim Fesztivál megrendezése.

Eva Dudová, a Trencsén Régió Kerületi Idegenforgalmi Szervezetének munkatársa a térség turisztikai lehetőségeit mutatta be. A legnépszerűbb erődítmények – a Trencséni, a Beckói és a Csejtei vár – a Vág menti kerékpárúton keresztül könnyedén megközelíthetők két keréken is. A „Kreatív Wellbeing” kezdeményezés célja a Vágvölgy nevezetes gyógyfürdőinek újjáélesztése, míg a természet szerelmesei olyan különleges helyeket fedezhetnek fel, mint a Kostoleci-szurdok vagy Szlovákia legkeskenyebb kanyonja, a Manini-szurdok. A legújabb információk a Trenčín 2026 hivatalos honlapján találhatók, míg a régió teljes turisztikai kínálata Trencsén hivatalos weboldalán érhető el.

A bemutató végén Roman Berkes, a Szlovákiai Utazási Irodák és Utazási Ügynökségek Szövetségének elnöke, valamint Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke bejelentette, hogy a MUISZ 2026-os külföldi közgyűlésének helyszíne Trencsén lesz. Ez a döntés tovább erősíti a két ország közötti turisztikai együttműködést.

Szöveg és fotó: Urbán Györgyi

További fotók letölthetők: trencinregion.sk

Forrás