Álom és valóság között a bécsi Albertinában – ezt talán már élőben is láthatjuk

Álom és valóság között a bécsi Albertinában – ezt talán már élőben is láthatjuk

Kincseskamrájának ismert és ritkán látható darabjaiból válogat az Albertina legújabb kiállítása, a „Város és vidék. Álom és valóság között”. A 2021. augusztus 22-ig látható tárlat öt évszázad tájképein keresztül mutatja be, miként változott az emberi identitás az elmúlt évszázadokban.

Öt évszázad mintegy 170 tájképét vonultatja fel a bécsi Albertina legújabb kiállítása, a „Város és vidék. Álom és valóság között”. A tárlat révén a látogatók nemcsak azt figyelhetik meg, miként változtak a tájképek az évszázadok során, de azt is, miként alakult át generációról generációra az emberek énképe.

A különleges utazás Albrecht Dürernél kezdődik, akinél a táj már nem háttérként szerepel, hanem a mű fő témája. A sort Bruegel, Rembrandt, a Holland aranykor és a reneszánsz városábrázolások folytatják. Utopisztikus tájképvázlatok, az iparosodás korának realisztikus, minden illúziót nélkülöző természetábrázolásai, Caspar David Friedrich festményei, melyek a tájképet és a vallást a magány, a halál és a megváltás allegóriájává olvasztják össze, Alfred Kubin rémlátomásai és Paul Klee álmodozásai a játékos természetről mind-mind részei az utazásnak. A kiállítás anyagát a romantika tájképfestészetének legjelentősebb művei és a 19. századi osztrák akvarellek – például Jakob és Rudolf von Alts – bécsi látképei teszik teljessé.

A 2021. augusztus 22-ig látható kiállításhoz egy instagram-verseny is tartozik. Aki a kiállítás ideje alatt #StadtLandAlbertina hashtaggel tájakról vagy városokról készült fényképet oszt meg Instagramon, az viszontláthatja a fotóját a múzeumban felállított versenyfalon, a három legjobb kép megalkotója pedig éves jegyet nyer az Albertinába.

Forrás