Kastély-túrák: múltba vezető titkos úti célok
Nemcsak térben, de időben is utazhat az, aki a hazai várak és kastélyok felfedezésére indul. Az elképesztő épületek és csodaszép kastélykertek bebarangolása közben feltárulnak a hajdani lakók különös történetei is, amelyek díszletei a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési (NÖF) Nonprofit Kft. értékmentő munkájának eredményeként országszerte egyre több helyen eredeti szépségükben tárulnak az utazó elé.
Esterházy-kastély, Tata – A béke szigete
Az Öreg-tó partján álló barokk Esterházy-kastély, ami fénykorában császárokat, királyokat, hadvezéreket és grófokat fogadott, mostantól kulturális és közösségi térként megújulva várja a látogatókat. A korhűen berendezett enteriőrökben izgalmas műtárgyak mesélnek a grófi családról. A grófnői lakosztályban látható az a bölcső, amiben (V.) Miklóst, az utolsó Tatán nevelkedett grófot édesanyja, Zichy Mária grófnő ringatta. Igazi ritkaság a kastély két fürdőszobája, a kék-fehér hollandi csempe és a márványburkolatok a csodával határos módon maradtak épségben.
Az évszázados falak számos rejtélye közül előkerült a grófi és a grófnői lakosztályt összekötő titkos lépcső, aminek funkcióját a mai napig homály fedi. A mesés barokk terekbe komponált interaktív kiállítás animációs filmjei és az érintőképernyős tartalmak még átélhetőbbé teszik az épület történeteit. A kastély Szalon Kávézója pedig az elegáns vendégfogadás hangulatát hivatott megidézni: egy szeletet és egy cseppet abból a miliőből, ami az egykori lakókat és vendégeiket körülölelte. Érdemes megkóstolni itt a hagyományos recept alapján készülő Esterházy-tortát!
Edelényi kastélysziget – A legnagyobb összefüggő falfestmény otthona
Az épület régi pompájában, egy olyan 3D-s bemutatófilmmel fogadja a látogatókat, amiben megelevenedik hazánk legnagyobb összefüggő rokokó fali freskója. Az idelátogatók azonban nem csak a barokk korba utazhatnak vissza: a főépület egyik kiállításában például ritka, 1540–1945 közötti térképlapok és készítésükhöz használt korabeli eszközök láthatók.
A közelmúlt emlékeiben is elkalandozhatunk, hiszen Csernus Tibor kortárs figuratív festő alkotásai és párizsi műtermének teljes berendezése is megtekinthető itt. A korai filmművészet kellékeit pedig az Egy szoknya, egy nadrág.,.. Egy kastély című tárlat mutatja be. A szocializmus tárgyi emlékeit felvonultató Népszuper fantázianevű kiállítás is egy már letűnt korszakról mesél a kastélysziget gazdasági épületében.
Szöveg: Woth Zsófia