A püspöki főkertész ékessége: Püspökszentlászló arborétuma
Püspökszentlászló püspöki nyaralójának parkja volt egykoron, a 19. század végétől azonban fokozatosan arborétummá alakult a Zengő hegy északi oldalának szűk völgyvonulatában található, méltán a Mecsek ékességének számító püspökszentlászlói arborétum.
Az arborétum a Duna-Dráva Nemzeti Park és a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része, kialakítását Hettyey Sámuel kezdte el a 19. század végén. Az arborétumot további területek megvásárlásával bővítette és kialakított egy, a területet teljesen lefedő öntözőrendszert is. A terület a püspökszentlászlói kastély birtokához tartozik, amelyet 1797-ben építettek fel.
Az arborétum növényvilágát a világ minden részéről bemutatkozó, több mint 84 fa-és cserjefajta alkotja. Az arborétum a kastéllyal együtt látogatható, amelyet 2015-ben újítottak fel. A kastélyban megtekinthetjük a kastély történetét feldolgozó tárlatot és a Mindszenty-emlékkiállítást, egy zarándokházat, a könnyebb tájékozódásért pedig felkereshetjük a turisztikai információs pontot is az épületen belül. Az arborétum történelmébe Felder atya Historia Domusa plébániatörténetéből kaphatunk betekintést. Arról számol be, hogy Esterházy püspök idején már szökőkút állt a kastély előtt, a réten pedig egy halastó terült el. Hetyey püspök a 19. század végén újabb hat katasztrális hold megvásárlásával kibővítette, majd alácsöveztette a területet, hogy minden pontját egyenletesen öntözni lehessen, és ennek érdekében egy ciszterna is létesült. Különleges növények és fák telepítésével arborétumot alakíttatott ki az akkori püspöki főkertész, Hrban Ferenc vezetésével. A kastély elé egy Zsolnay-szökőkutat állított, és ő telepítette a számos fenyőfajtát is a kertbe. Később Zichy püspök hozta létre a vadasparkot, ahol őzeket, majd 1913-tól dámvadakat tartott. Ekkortájt készülhetett el a tekepálya és a szabadtéri úszómedence is.
A kastély csak idegenvezetővel, az arborétum területe viszont szabadon látogatható a nyári időszakban. Ezzel ellentétben a téli időszakban előzetes bejelentkezés szükséges, ha valaki az arborétumot választja úti célként. A kastély területén rendszeresen indul idegenvezetés, amelynek időpontjait érdemes az arborétum hivatalos honlapján követni, hiszen az időpontok a kastélyban zajló események és lelkigyakorlatok miatt változhatnak. A látogatók véleménye szerint körülbelül félnapos programnak felel meg az arborétum és környékének felfedezése, amelyet egész évben érdemes látogatni.
Müller Fanni